Rehabilitacja po artroskopii i operacjach

Artroskopia to zabieg wykonywany w celu ocenienia diagnostycznego struktur, przykładowo kolana czy barku. Wykorzystuje się go w sytuacji wystąpienia różnych nieprawidłowości w obrębie danego stawu. Nie jest to zabieg bardzo inwazyjny, a jego przeprowadzenia nie wymaga hospitalizacji.

Natomiast staw, który został mu poddany, musi być po zrealizowaniu zabiegu maksymalnie obciążonych. Zalecany jest również szybkie wprowadzenie rehabilitacji.
Rehabilitacja po artroskopii
Należy rozpocząć od tego, że rehabilitacja po artroskopii kolana może trwać dosłownie do 3 miesięcy, zależy to od stanu pacjenta a także szybkości regeneracji. Zaleca się, by na początku ćwiczenia z fizjoterapeutą odbywały się co najmniej 2 razy w tygodniu. W szczególności w sytuacji stawu kolanowego czas ma kluczowe znaczenie i im szybciej zaczniemy rehabilitację, tym całkiem dobrze. W sytuacji powrotu do prawidłowego działania stawu kolanowego kluczowe są pierwsze 4 tygodnie, dlatego nie powinno się zwlekać z decyzją o podjęciu rehabilitacji. Oczywiście duże znaczenie w powrocie do sprawności, ma właściwy wyselekcjonowanie ćwiczeń o właściwym natężeniu a także częstotliwości. Na podobnych zasadach odbywa się rehabilitacja po artroskopii łokcia. Także w tym przypadku duże znaczenie ma czas a także profesjonalna fizjoterapia pod okiem doświadczonego specjalisty. Czas ma kluczowe znaczenie w przywracaniu użyteczności uszkodzonego lub objętego stanem zapalnym stawu, także po operacjach należy jak najszybciej zacząć rehabilitację. Przykładem jest szybka rehabilitacja po operacji barku, która pozwala na powrót pacjenta do zdrowia.
Źródło informacji: ból barku rehabilitacja.

Dodaj komentarz