Informacje odnośnie witamin

Witaminy dla mężczyzny są niezbędne dla dobrego zdrowia, niemniej jednak potrzebne w znacznie mniejszych ilościach niż makroskładniki, takie jak węglowodany i tłuszcze. Są one ważne dla wielu codziennych funkcji organizmu, takich jak reprodukcja i wzrost komórek, niemniej jednak głównie dla przetwarzania energii w komórkach. Ponieważ jedynie witaminy A, E i B12 są w dużym stopniu magazynowane w organizmie, istotne jest regularne spożywanie większości witamin.

Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą witaminy A, D, E i K. Mogą one być przechowywane w komórkach tłuszczowych, by później je rozłożyć i wykorzystać w razie konieczności.
Rola i funkcje witamin.
Witamina A pomaga zbudować i utrzymywać zdrowe zęby, kości, tkanki miękkie, błony śluzowe i skórę. Witamina B6 pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek i utrzymaniu funkcji mózgu. Witamina ta odgrywa też ważną rolę w białkach, które są częścią wielu reakcji chemicznych w organizmie. Witamina B12, analogicznie jak inne witaminy z grupy B, jest istotna dla metabolizmu. Pomaga też w tworzeniu czerwonych krwinek i utrzymaniu centralnego układu nerwowego. Witamina C, zwana też kwasem askorbinowym, jest przeciwutleniaczem, który wspiera zdrowe zęby i dziąsła. Pomaga organizmowi wchłaniać żelazo i utrzymywać zdrowe tkanki. Jest również niezbędna do gojenia się ran. Witamina D jest również znana jako witamina słońca, ponieważ jest ona wytwarzana przez organizm po przebywaniu na słońcu. Bardzo ciężko jest zyskać wystarczającą ilość witaminy D z samych źródeł żywności. Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń. Wapń jest potrzebny do normalnego rozwoju i utrzymania zdrowych zębów i kości. Pomaga także utrzymać prawidłowy poziom wapnia i fosforu we krwi. Witamina K jest potrzebna, ponieważ bez niej krew nie sklejałaby się (koagulowała). Niektóre badania sugerują, że jest ona istotna dla zdrowia kości.

Sprawdź tutaj: witaminy dla mężczyzny.

Dodaj komentarz