Rehabilitacja i fizjoterapia

Mamy w rodzinie problem zatem też musiałem na prawdę dużo postudiować o stawach i kościach. Bóle stawów często kojarzą nam się z przygarbionym seniorem idącym o lasce, który ma cierpienia na zwyrodnienie kolan lub bioder. Tak jak mój dziadek.

Ze względu na swój podeszły wiek ma wysłużony organizm i nie jest ten organizm w stanie zagwarantować adekwatnej ilości substancji i składników jak przykładowo. kolagenu, wapna -a wiec niezbędnych do prawidłowej pracy kości i stawów. Poczytałem w temacie medycyny i okazuje się jednak,iż owy problem bolesności stawów tyczy się także w Trójmieście osób młodych i wysportowanych. Popytajcie znajomych, którzy regularnie chodzą na siłownie, grają w tenisa lub biegają. Jestem pewien, że spora część z nich doświadczyła albo wciąż doświadcza bólu stawów zarówno w trakcie uprawiania sportów. A wszakże wysiłek i zajęcia sportowe mają być dla ludzi przyjemnością, ucieczką od stresu i tego co przykre i bolesne.
Do prawidłowej pracy stawów niezbędnych jest kilka rzeczy jak odżywianie. i to właściwe bo ma wpływ na sprawność stawów. Wielką rolę dla ciała odgrywa tu kolagen, fosfor , a dodatkowo wapń, witamina K oraz D3 na kości, zioła jak Litozyn, witamina C , a dodatkowo kwasy omega z ryb. Ważne jest sporo elementów jak przykładowo. bardzo dobre jedzenie jak mięso z chrząstkami, nabiał jak jajka no i dowiedziałem się, iż warzywa oraz dodatkowo zdrowa, świetnie odżywiona chrząstka stawowa, dobrze dopasowana ilość i jakość mazi stawowej oraz sprawnie działające ścięgna i mięśnie otaczające konkretny staw. No mój dziadek biegać już nie będzie niemniej jednak ja zamierzam. W przypadku sportowców to przede wszystkim bóle są w stawach kończyn jak biodrowych , a dodatkowo skokowych i w bardzo wielu sytuacjach tu – w stawach kolanowych. Zatem jak o te stawy, chrząstkę zadbać? Tak de fakto to poczytałem i nie ma potrzeby zagłębiania się w szczegółową budowę i fizjologię , a ponadto ruchy naszych stawów, bo co bardzo istotne – co zrobić żeby ból stawów minął , a dodatkowo aby w ogóle się nie pojawił bo doczytałem że potem boli też kręgosłup.
Przestrzegać należy wymogów fizjoterapeuty Michałowicza Pawła, którego poznałem gdy były dylematy z dziadkiem. pomógł nam. Zatem w zwyczajnym życiu musimy skutecznie zadbać o kwestie naszych stawów-
jak rozgrzewka przed chodem, spacerem lub sportem, gdyż taka dopasowana rozgrzewka przygotowuje stawy i mięśnie do sportowego wysiłku. Wyjściem jest wykonanie powolnych ćwiczeń a potem rozgrzewki dynamicznej, unikając statycznego stretchingu przed podjęciem właściwego wysiłku. Istotny jest zakres ruchu w poszczególnych stawach- kolanowym, skokowym i biodrowym no i miednica. Ważnym jest, ażeby skorzystać z całego danego nam zakresu ruchu, w pełni obsługiwać sposobów naszego ciała. Co ważne w wyniku kontuzji, bólu dochodzi do ograniczenia ruchu w jednym stawie a to ma negatywny wpływ na inne stawy i prowadzi do kłopotów. Dowiedziałem się od fizjoterapeuty Michałowicza, iż dlatego tak ważne jest wspomniane przedtem rozciąganie stawów a czasem kręgosłupa gdyż utracony zakres ruchu w kościach wcale nie jest tak łatwy do przywrócenia.
A po wysiłku ważny jest wypoczynek, bo należy pozwolić swoim stawom wypocząć i zadbać o jakość tego wypoczynku. Od razu po treningu lub spacerze seniora pamiętaj o najlepszym stretchingu czy popularnym ostatnio i dającym efekty masażu rehabilitacyjnym. Dzięki temu masażu- mięśnie i więzadła otaczające staw będą miały odpowiednie napięcie. Nie zapomnij też o odnowie biologicznej dosłownie na saunie lub basenie a także w pewnych przypadkach o masażyku w w domowym zaciszu. Można robic również prysznic- naprzemiennie wykorzystując natryski- ciepło albo zimno.
Odpowiedni trening i bardzo dobre obuwie a zatem odpowiednio dobrane buty, które pełnią funkcję zarówno amortyzacyjną jak i stabilizującą. Powinno się poradzić się ortopedy lub rehabilitanta z Gdańska. Zaś ćwiczenia lub spacery to przede wszystkim dobieranie wysiłku do możliwości seniora, bo u mojego dziadka jest ciężko wręcz z dłuższym spacerkiem. Lecz jestem spokojny , a oprócz tego cierpliwy bo dziadek ma ochotę a Jego stawy, tak samo jak cały organizm, potrzebują czasu by zaadoptować się do obciążeń i chodzenia. Dowiedziałem się od dobrego rehabilitanta, że istotne jest urozmaicenie treningu- o trening siłowo rehabilitacyjny, który zwiększa siłę mięśni otaczających staw i wpływa na gęstość kości.
Część dolegliwości kości , a oprócz tego stawów spowodowana jest ciągłym chodzeniem albo bieganiem w Trójmieście na twardych, płaskich powierzchniach a na prawdę dużo ich np. w Gdynii. Jeżeli mamy taką sposobność to warto urozmaicić nasz trening o biegi i spacery np w lesie w Sopocie albo Gdyni albo w Gdańsku-Oliwie. To nie tylko i wyłącznie profilaktyka bolesnych stawów, niemniej jednak też odpowiedni trening dla nóg i świeże powietrze.
Istotna jest także prawidłowa waga, bo dodatkowo kilogramów naszego organizmu to dodatkowy nacisk na kręgosłup, kości , a ponadto powierzchnie stawowe co prowadzi do szybszej degradacji kolagenu i chrząstki stawowej a więc wystąpienia bólu w następnej perspektywie. Co ciekawe żeby zgubić zbędne kilogramy można pływać na basenie albo w morzu.
Tyczy to nas morskich ludzi Gdańska z Dolnego Miasta oraz Wrzeszcza i Gdańska Chełmu lub z miasta Sopot a także mieszkających w Gdynii Demptowo.
A może w ogólności lepiej rzucić to bieganie w cholerę bo na starość nie będzie czego „zbierać” z naszych stawów i kręgosłupa? Cóż jak pokazują badania osoby regularnie biegające mają mniejszą skłonność do choroby zwyrodnieniowej stawów, albowiem cała istota w tym, że o kości powinno się po dbać jak o każdą inną część naszego ciała. Stosowanie się do powyższych zasad od fizjoterapeuty wcale nie jest takie trudne, a kręgosłup , a ponadto stawy z całą pewnością odwdzięczą się sprawnym działaniem. By zaś nauczyć się słuchać tego co podpowiada nam ciało musimy wiedzieć co dla kręgosłupa i stawów, kości jest miłe a co zaburza funkcjonowanie- jak bóle, obrzęki z zaczerwienieniem czy chrupanie w okolicy kręgów albo stawów. W pewnych sytuacjach zamiast poszukiwać złotego środka gdzieś w Trójmieście w aptekach albo na forach w necie warto udać się do ortopedy albo dobrego masażysty od rehabilitacji.
Więcej: dobry masażysta w Gdyni.

Dodaj komentarz