Komornik zajmujący się odzyskiwaniem długów

Komornik – to osoba pełniąca funkcję publiczną, której misją jest wykonywanie postanowień sądowych, m.in. dotyczących egzekucji należności.

W Polsce funkcjonuje wiele komorników, którzy wykonują własne obowiązki na terenie całego kraju. Choćby wiele osób kojarzy komornika z osobą, której zadaniem jest wyciąganie pieniędzy z dłużników, to tak de facto jego praca polega na czymś więcej niż tylko na pobieraniu należności.

Jednym z zadań komornika jest weryfikacja sytuacji majątkowej dłużnika a także znajdowanie majątku, który mógłby zostać zajęty na poczet długu. Komornik może wykorzystać różnorakie narzędzia do odnalezienia składników majątku dłużnika, tj. przykładowo. banki, urzędy, księgi wieczyste, czy firmy ubezpieczeniowe.

Komornik jest też uprawniony do prowadzenia licytacji nieruchomości albo ruchomości, które zostaną zlicytowane na rzecz wierzyciela. W sytuacji licytacji nieruchomości, wartość wylicytowanego mieszkania, domu czy działki często pokrywa dług zupełnie lub przynajmniej w znacznej części.

Warto zaznaczyć, że komornik nie działa w interesie dłużnika, niemniej jednak w interesie wierzyciela, który zlecił mu egzekucję należności. Natomiast właściwie każdy dłużnik ma prawo do obrony swoich interesów i może korzystać z pomocy prawnika, który pomoże mu walczyć o swoje prawa. Warto również pamiętać, że w każdym momencie całkiem dobrze unikać zadłużenia, ponieważ komornik może nie tylko zajmować nieruchomości czy ruchomości, ale również uposażenie, rentę, emeryturę, czy dosłownie zasiłki.

Podsumowując, choć komornik kojarzy się z nieprzyjemnymi sytuacjami, to jednak jest on osobą, która pełni bardzo ważną funkcję publiczną i ma za zadanie dbać o interesy wierzyciela. Stąd też warto unikać zadłużania się oraz bardzo szybko uregulować wszelkie zaległości finansowe, aby uniknąć problemów z komornikiem.

Więcej: komornik Grudziądz.

Dodaj komentarz