Zakup idealnego drewna do domowego kominka

Aby wybrać zdecydowanie najlepsze drewno opałowe do swoich potrzeb, ważne jest rozważenie różnych rodzajów i sposobu ich spalania. Możesz wyszukać drewno opałowe w większości sklepów albo możesz sprawdzić w lokalnym lesie, czy mają jakieś resztki drewna, które chcieliby sprzedać.

Istnieje wiele różnorakich rodzajów drewna opałowego i może być trudno zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Generalnie, drewno, które pali się najdłużej, będzie najskuteczniejsze w spalaniu. Jest jednakże kilka innych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze drewna opałowego. Np niektóre rodzaje drewna palą się powoli, o ile są mokre albo wilgotne; inne mogą rozpocząć łatwiej, ale w końcu staną się trudniejsze do zapalenia ze względu na ich gęste węzły. W dodatku upewnij się, że wiesz, ile drewna opałowego może pomieścić Twój kominek, zanim zakupisz którekolwiek polana!

Istnieją różnorodne rodzaje drewna opałowego, z których możesz wybierać w współzależności od rodzaju ognia, który zamierzasz wykonać. Każdy rodzaj drewna opałowego ma własne unikalne właściwości, dzięki czemu jest optymalny do spalania.

Np twarde drewno, takie jak dąb albo klon, pali się bardzo wolno i pozostawia głęboki osad na kominie. Dzięki temu jest na prawdę bardzo często używany do kominków i palenisk. Ten rodzaj drewna opałowego najlepiej nadaje się do budowy ognia o niskiej intensywności.

Z drugiej strony sosna jest drewnem iglastym i bardzo szybko się pali. Nie pozostawia śladów, dzięki czemu perfekcyjnie nadaje się do stosowania w kominkach i paleniskach. Sosna także pali się goręcej, dzięki czemu nie gorzej nadaje się do gotowania.

Jodła pali się najdłużej i najlepiej nadaje się do rozpalenia ognia o sporej intensywności w kominku albo w ognisku. Jodła pozostawia też najmniej resztek, zatem jest odpowiednim wyborem dla tych, którzy chcą posiadać czysty kominek lub ognisko każdorazowo, gdy z niego korzystają.

Wybór odpowiedniego drewna do kominka jest niezwykle ważny. Jeżeli już drewno ma większa kaloryczność to pali się dłużej. Dzięki temu rzadziej podchodzimy do kominka dołożyć kolejne warstwy drewna. Drewno o niskiej kaloryczności które spala się szybciej używa się zazwyczaj jako rozpałkowe.

Źródło: jak długo pali się dąb.
Spędzasz swój czas na poszukiwaniu wartościowych informacji o tym jak długo pali się buk? Zapraszam do przeczytania i komentowania mojego artykułu.

Dodaj komentarz